28. 07. 2011.

Pranayama

Kisik
   Dugo se smatralo da je jedan od glavnih uzroka nastanka tumora nedostatak kisika. Već davne 1947. jedna je njemačka studija pokazala da kad se iz zdrave stanice ukloni kisik, ona se može pretvoriti u stanicu raka. Slično je istraživanje provedeno i za bolesti srca. Pokazalo je da je nedostatak kisika glavni uzrok bolesti srca, kapi i raka. Pokusi na sveučilištu Baylor u SAD-u pokazali su da se bolest arterija u majmuna povlači ubrizga li se u bolesne arterije kisik. Kisik je prijeko potreban za naše zdravlje te se stoga svaki napor da povećamo dotok kisika u tijelo, a osobito u mozak, mnogostruko isplati. Jogiji već tisućama godina znaju da je adekvatna opskrba mozga kisikom iznimno važna. Razvili su i usavršili različite tehnike disanja. Takve vježbe disanja osobito su važne za osobe koje se bave sjedilačkim poslovima i većinu dana provode u uredu. Njihov mozak vapi za kisikom, a tijelo dobiva samo najnužniju količinu. Takve su osobe umorne, živčane i razdražljive i nisu veoma produktivne. Usto noću loše spavaju tako da loše započinju novi dan te se ciklus nastavlja. Ovakva situacija također narušava imunološki sustav zbog čega lako podliježu prehladama, gripi i alergijama.

Disanje
  Disanje je jedini način da snabdijemo tijelo i sve njegove organe i ćelije kisikom koji je ključan za preživljavanje, te je takodjer jedan od načina da se riješimo otpadnih tvari i toksina iz tijela. Medjutim, jako je mali broj ljudi koji znaju pravilno da dišu, a dišemo automatski praktično čitav naš život. Drevni jogiji primijetili su da je disanje jedina tjelesna funkcija koja je ujedno i hotimična i nehotična. Otkrili su da s pomoću kontrole disanja uspijevaju kontrolirati ostale tjelesne funkcije. Jogiji su pokazali da kontrolirajući disanje mogu upravljati drugim tjelesnim procesima koji su do tada smatrani nehotičnima. To se načelo može lako demonstrirati promatramo li disanje nervozne osobe. Tada disanje postaje plitko, neravnomjerno i ubrzano te se ubrzava i srčani ritam. Ako osoba svjesno uspori, uravnoteži i produbi disanje, smirit će se i srčani će se ritam usporiti. 



Pravilno yogijsko disanje i pranayama



  Pravilno jogijsko disanje i pranayama        


   Pravilno disanje yogiji smatraju jednom od snovnih preduslova za zdravlje, te se smatra da smatra dah povezuje tijelo i um. Potpuno jogijsko disanje bi povezivalo sva tri poznata načina disanja: trbušno, grudno i klavikularo. Pranajama je sanskrtska riječ i znači svjesno disanje ili upravljanje dahom. Prana znači dah, energiju i život tj. "ono što je stalno prisutno posvuda" ili „pra“ primordijalna, a ,,ana", je hrana. Ayama (Ajama) znači širenje, protezanje ili dužinu i predstavlja aktivni dio pranajame. Njezino je značenje: kontrolirati vitalnu energiju Prana označava primordijalnu hranu koja hrani cijeli svemir i održava ga na životu. Vježbe asane nas pripremaju za pranajamu, a pranajama nas priprema za meditaciju. Tijekom vježbanja pranajame nije nužno sjediti u lotos položaju, jedino je važno da su leđa uspravna. Treba sjesti na podlogu i disati kroz nos, a samo disanje kroz nos ima funkciju filtriranja, zagrijavanja i vlaženja zraka koji ulazi u pluća. Disanje kroz usta treba izbjegavati, jer zbog udisanja hladnog zraka koji ulazi direktno u pluća može doći do prehlade i upale grla. U asanama koristimo disanje kako bi istezali tijelo, a u pranajami zauzmemo udoban položaj i zaboravimo na tijelo. Pranajamu je najbolje vježbati ujutro prije doručka ili 4 do 5 sati nakon jela.

Pranajamom se kontrolira prana, a glavni izvor prane je dah. Uz pomoć pranajame disanje se može produživati, ubrzavati i usporavati, a biti svjestan disanja osnova je pranajame.
Učinkovitost pranajame ne mjeri se povećavanjem respiracijskog kapaciteta, nego osjećajem smirenosti i jasnoće koji proizilaze iz te prakse.

Prana

Prana je vitalna energija  tijela koja nas pokreće, kojom mislimo , govorimo,koja zapravo obavlja sve funkcije tijela. Kada nestane prane-nema ni života. Pranu unosimo u tijelo pravilnim disanjem i hranom. Zato je iznimno važano u kakvom prostoru živimo i kakvu hranu jedemo.
Kontrolom prane možemo steći kontrolu nad umom. Mnoge bolesti mogu biti u korijenu otklonjene jednostavnim reguliranjem prane:  Akupunktura, reiki, Shiatsu, mentalno iscjeljivanje, liječenje na daljinu, liječenje dodirom i sl. su primjeri svjesne kontrole prane u cilju iscjeljenja.

     

 


Nema komentara: